Přihlásit seMůj životopis

Oskar Malý


Vzpomínky spoluzakladatele Církve československé husitské
Prodejní cena70 Kč
Modifikátor variant cen
Prodejní cena bez DPH70 Kč
Sleva


Preloader

Pozdější farář Církve československé Oskar Malý se narodil ve Vídni 5. února 1876 v rodině českého účetního poddůstojníka. Otec Martin pocházel z Pačlavic na Hané. Na vojně sloužil u pevnostního dělostře­lectva v Terstu, kde se oženil se Slovinkou z Lublaně. V roce 1875 ho coby vojenského úředníka přeložili do Vídně k dělostřeleckému arsenálu a v příštím roce se právě zde narodil syn Oskar. Vzhledem k otcovu povolání se rodina se šesti dětmi často stěhovala, až nakonec zůstala na Moravě. Během častého stěhování se Oskar od dětství setkával s mnoha novými lidmi a také s prostředími, kde se vedle němčiny a italštiny hovořilo česky a polsky. Rodina se vždy považovala za českou a v tomto duchu vychovávala i děti.
Jako střední školu si Oskar zvolil česko-německý seminář v Kroměříži. K dosavadním jazykovým znalostem pak přibyla ještě latina. Již tehdy měl však svoje vyhraněné názory zejména v oblasti národní a na veřejném německém gymnáziu, kde ukončoval 7. a 8. ročník studia, orga­nizoval studenty a dával najevo nespokojenost s germanizací i sociální politikou. Po matu­ritě 1895 se rozhodl jít do Olomouce studovat na kněze. K tomuto rozhodnutí sám později napsal: „Říkal jsem známým, že nebudu knězem tuctovým, nýbrž osvíceným, nebudu lidi balamutit, ale vzdělávat. U mnohých kně­ží se mi nelíbila nestřídmost v jídle a pití a též lakota a hro­madění mamonu. Takovým nikdy nebudu, sliboval jsem si.
V Olomouci složil farářskou zkoušku a později i katechetskou pro měšťanské a nižší střední školy. Od 15. záři 1907 nastoupil ve Strážnici na místo katechety chlapecké měšťanské školy. O rok později se 6. září 1908 uvolnilo místo zatímního katechety na měšťanské škole v Uherském Brodě a do roka zde obdržel definitivu.
Dne 8. ledna 1920 odhlasovalo v Praze na Smícho­vě 140 reformních kněží utvoření národní církve, kterou nazva­li Církví československou.
Malý byl 11. ledna 1920 definitivně katolickou církví suspendován a 12. března 1920 ustanoven farářem Církve československé pro Uherský Brod a okolí.

zdroj https://www.ub.cz/vyznamne-osobnosti/osobnosti/maly.html

 

Autor Oskar Malý
Jazyk český
Formát A5
Vazba brožovaná
Počet stran 68
Vydání 1.
Rok vydání 2009
ISBN 978-80-87219-19-5
Náš kód A482
Vydala Brněnská diecéze Církve československé husitské
Zatím zde není žádné hodnocení tohoto produktu.

Nejprodávanější

Kontakt

Blahoslav po-čt 08-13 hod.
Wuchterlova 5, 160 00 Praha 6 - Dejvice
Tel: 220 398 117, Mobil: 604 225 513

obchod@eblahoslav.cz