Přihlásit seSeznámení s Mistrem Janem

Tomáš Butta

Seznameni_s_Mistrem_Janem_04
Seznameni_s_Mistrem_Janem_02
Seznameni_s_Mistrem_Janem_03
Seznameni_s_Mistrem_Janem_01

Pohledy na českého reformátora Jana Husa a úryvky z jeho spisů.
Prodejní cena60 Kč
Modifikátor variant cen
Prodejní cena bez DPH55 Kč
Sleva


Preloader

Rok 2015 jako připomínané Husovo jubileum byl pro nás možností k bližšímu seznámení se s tímto českým náboženským myslitelem a reformátorem, a to napříč církvemi i generacemi ve společnosti. Seznamování se s Mistrem Janem Husem v čase 600. výročí jeho mučednické smrti není jen úkolem historiků, teologů, filozofů a dalších odborníků, ale je to zvláštní příležitost jak pro členy a příznivce církví hlásících se k jeho odkazu, tak i pro nejširší veřejnost.
Pro seznámení je nezbytné nechat promlouvat především Husa samotného a začíst se do jeho díla. To je záměrem i této knížky, která je rozčleněna do tří částí. Zde vybrané a shromážděné úryvky z některých jeho spisů nám dávají možnost nahlédnout blíže do myšlení, rozhodování a postojů víry tohoto českého reformátora. První část obsahuje úryvky z literárních pramenů, kde hovoří Mistr Jan Hus sám o sobě nebo popisuje rozhodování v klíčových situacích dramatického životního příběhu. Jedinečným zdrojem v tomto směru jsou jeho dopisy jako zvlášť autentické pozoruhodné svědectví. Druhou část tvoří pohledy do Husova díla na základě výběru úryvků z jeho spisů. Nejprve se představuje Hus jako univerzitní učenec a schopný řečník jak po stránce obsahu, tak i formy. Další ukázky představují Jana Husa jako kazatele evangelia, křesťanského vychovatele lidu, autora duchovních písní, které se dodnes v křesťanských církvích zpívají, kritického teologa zakotveného v Písmu a církevní tradici a jako pastýře se zájmem o společnost i jednotlivce. Ve třetí části jsou připojeny stručné úvahy o Husově odkazu v proměňujících se dějinách a o jeho aktuálnosti dnes s ohledem na náboženský rozměr této osobnosti. Při četbě Husova díla se ukazuje, že bez základní znalosti obsahu Bible je pro nás čtení z jeho spisů nesrozumitelné a nepochopitelné. Husovo myšlení a rozhodování je určováno Písmem svatým a křesťanskými hodnotami.
Knížka má sloužit k zamyšlení, k otázkám, k rozhovorům a jako podnět k bližšímu seznamování se s Husovým odkazem v dalším studiu. Pro hlubší seznámení se s touto osobností musíme jít přímo k jeho spisům, dobovým pramenům a začíst se do nové i starší literatury. Hus je tím, kdo nadčasovým způsobem oslovoval a oslovuje náš národ, ale současně přesahuje jeho území, jeho dějiny i svoji dobu. Seznámení s Mistrem Janem je cestou k člověku z dávné historie, ale současně se stává tím, kdo nám je zvláštním způsobem velmi blízký.
(Z úvodního slova patriarchy Tomáše Butty k publikaci)

Autor Tomáš Butta
Jazyk český
Formát 18cm
Vazba brožovaná
Počet stran 88
Rok vydání 2015
Vydání 2.
Náš kód U054
ISBN 978-80-7000-110-3
Vydala Církev československá husitská
Zatím zde není žádné hodnocení tohoto produktu.

Kontakt

Blahoslav po-čt 08-13 hod.
Wuchterlova 5, 160 00 Praha 6 - Dejvice
Tel: 220 398 117, Mobil: 604 225 513

obchod@eblahoslav.cz